Základní škola a Mateřská škola Slatina nad Zdobnicí

02.09.2024
v 7:25 h - zahájení školního roku 2024/2025

Vítejte na...

webových stránkách naší školy. Jejich prostřednictvím vám chceme přiblížit život našich žáků, Vašich dětí a kamarádů ve školních lavicích, poskytnout aktuální informace o organizaci vyučování a spoustu dalších zajímavostí. Rádi se pochlubíme dosaženými úspěchy, o společné zážitky se s Vámi podělíme ve fotogalerii.

Chceme, aby tyto stránky byly dalším (nikoliv jediným) pojítkem mezi školou a rodinou. Usilujeme o to, abychom pro naše žáky vytvořili co nejlepší podmínky pro vzdělávání. Důraz klademe na odbornou kvalifikaci pedagogů, vybavení školy, ale i na úzkou spolupráci školy a rodiny především v oblasti výchovy. Jde nám o totéž, najděme společnou řeč.

Ze života školy 2018/2019

« Zpět na aktuální školní rok

27.06.2019
Ve čtvrtek 27.června 2019 se na Základní škole ve Slatině nad Zdobnicí konaly 2 besedy s národním ředitelem Papežských misijních děl v České republice panem Leošem Halbrštátem. Přišel s manželkou paní Bronislavou Halbrštátovou – diecézní ředitelkou PMD pro královéhradeckou diecézi, aby nás seznámili s činností PMD a oblastmi, kde všude ve světě pomáhají. Děti poslouchaly se zájmem vlastní zajímavé postřehy pana Halbrštáta a viděly krátké filmy natočené ve vzdálených zemích, kam pomoc míří. Nejbližší jim byla africká země Malawi, kam mířila pomoc po obrovských záplavách a poslaly tam také tehdy svá kreslená přáníčka pro tamější děti. (H. Hrabalová)

27.06.2019
Ve středu 26.6. se konalo na zahradě mateřské školy školní kolo zdravotnické soutěže. Připravilo ji 10 žáků 6, 8. a 9. ročníku. Každý člen družstva mladých zdravotníků z okresní soutěže v Rychnově si vybral jednoho figuranta a namaskoval vybrané zranění. Nejprve přišly děti z mateřské školy a po nich žáci 1. ročníku. Ve dvou skupinách si prošli stanoviště a slyšeli správný postup první pomoci. Pak následovala samotná soutěž. Soutěžilo celkem 53 žáků. (H. Hrabalová)

27.06.2019
V úterý 25.6.2019 proběhl na hřišti ve Slatině sportovní den 2.stupně za účasti žáků z Javornice a Rokytnice. Děti soutěžily v míčových hrách i individuálních atletických disciplínách – běhu na 60m, hodu míčkem a skoku dalekém. Ti nejlepší si odnesli medaile a sladké odměny a všichni snad také dobrý pocit z příjemně stráveného dopoledne. (J.Hlávková)

27.06.2019
Ve středu 19.6.2019 se naše škola již po několikáté zapojila do celostátní běžecké akce Olympijský běh. U nás ve Slatině běhaly všechny děti 1.stupně a dobrovolníci z vyšších ročníků – celkem kolem 100 dětí. Všechny dostaly drobné dárky a nejlepší v každé kategorii i medaile. (J.Hlávková)

27.06.2019
V úterý 18. 6. 2019 se žáci 7. ročníku zúčastnili školního výletu na Stříbrném rybníce v Hradci Králové. Na místě je čekaly 2 aktivity. Paintball - společně s žáky jsem si vyzkoušel armádní výstroj, ochrannou masku, kuličkovou zbraň a strategický pohyb dvou skupin ve vymezeném prostoru.
V lanovém parku se nám věnovala lektorka Petra, která seznámila žáky s postrojem, s karabinovými úchyty s areálem, který je rozdělen do několika skupin – okruh přes jednotlivé překážky v korunách stromů a okruh zaměřený na sjezdy. V rámci prostoru lanového parku si žáci mohli vyzkoušet ještě mnoho dalších her – kuželky, mini ping-pong, skládání obrazců, trefa indiánskou foukačkou na cíl, hod hvězdicí, lezení na horolezecké stěně aj. Za krásného počasí mnozí z kluků a dívek využili příjemného osvěžení ve zdejším rybníce. Všichni jsme se vrátili v pořádku a věřím, že plni krásných zážitků. (L. Hilman)

27.06.2019
Ve dnech 16.-17.6.2019 jsme se žáky 9.třídy podnikli dvoudenní výlet do Krkonoš. V neděli jsme vystoupali Obřím dolem na Sněžku a poté došli po hřebeni na chatu Sedmidolí, kde jsme přespali. Druhý den jsme pokračovali po hřebeni dále k prameni Labe a poté sešli do Špindlerova Mlýna. Kromě dvou deštivých přeháněk v neděli nám přálo i počasí. I když některé účastníky nakonec přemohla únava, doufám, že si všichni odnesli spoustu pěkných zážitků. (J.Hlávková)

27.06.2019
Žáci 1. stupně se zúčastnili výtvarné soutěže Jeden svět 2019. Obrázek Václava Mazury a Elišky Veverkové byl porotou vybrán mezi 10 nejlepších z téměř 300 zaslaných prací a všichni výherci byli pozváni na exkurzi do České televize, kde se zúčastnili i natáčení pořadu Planety YÓ. Za odměnu za svou práci si užili velmi pěkný den v Praze. (K. Grundová)

27.06.2019
Ve čtvrtek 20.6. se žáci 3. a 4. ročníku vydali vlakem do Chlumce n. C. na dlouho očekávaný výlet do úžasného Fajnparku, který je plný zábavných atrakcí pro děti i dospělé. Zatančili jsme si na diskotéce na pláži, skákali jsme na obřích trampolínách, projeli jsme se vláčkem i v autíčkách, navštívili jsme Dinoprales, Zvířátkov, Hmyzákov a stezku Bosov bez bot. Všem dětem se den velmi líbil a doporučují Fajnpark navštívit.(K. Grundová, K. Klecová)

27.06.2019
V rámci Dne otevřených úlů navštívili žáci 1. stupně včelaře p. Ďurošku ve Slatině nad Zdobnicí. Všechny zaujalo zajímavé vyprávění o včelách, péči o ně i praktické ukázky.

26.06.2019
V 1. třídě si na konci dubna uspořádali čarodějnický den. (M. Beková)

19.06.2019
Průmyslová střední škola Letohrad pořádá pro žáky 8. ročníků ZŠ akci pod názvem Technické hry PSŠ Letohrad. Letošního 8. ročníku her se zúčastnili i naši žáci Natka Bednářová, Pavel Divíšek, Franta Fajgl a Patrik Jelínek. Více informací o programu akce a fotografie najdete zde. (M. Felcmanová)

19.06.2019
Žáci 3. až 7. ročníku se zúčastnili výtvarné soutěže „JEDEN SVĚT DĚTEM“ pod záštitou nadace Člověk v tísni a České televize. Děti nakreslily v hodinách výtvarné výchovy spoustu nádherných obrázků. Obrázek s názvem „Dulce“ se porotě v Praze líbil natolik, že celou soutěž, v kategorii 8 – 10 let, vyhrál. A proto mohu hrdě představit vítěze. Těmi jsou Vašek Mazura a Eliška Veverková ze 3. třídy. Naši vítězové se podívají do České televize na natáčení pořadu Planeta YÓ, kde jim budou předány ceny a bude s nimi natočen rozhovor, na který se potom všichni můžeme podívat v našich televizích. Děkuji všem dětem za účast v soutěži a vítězům gratuluji. (P. Vojtová)

14.06.2019
Jako již tradičně se naši žáci a žákyně zúčastnili běžeckých závodů v Polsku. Letos odjelo v neděli 9.6.2019 naši školu reprezentovat 21 dětí z 1.-8.třídy. Dle věku absolvovaly trať dlouhou 200 - 800 metrů. Nejlépe se dařilo Jakubu Šílovi (3.) a Kateřině Špilarové (4.), kteří získali ve svých kategoriích bronzové medaile. Další pěkná umístění do desítky (vždy mezi 30 - 50 dětmi) vybojovali: Eliška Hlávková, Petr Andrš, Prokop Mazura a Ondřej Mazura (1.), Jan Zdenko Kubíček (6.) a Natálie Bednářová (8.) Všechny děti navíc obdržely upomínkové předměty a celý den si velmi užily. (J. Hlávková)

14.06.2019
V pátek 31.5.2019 uspořádala naše škola (jako již tradičně) sportovní den pro děti z 1.-5.třídy za účasti žáků z partnerské polské školy z Oldřichovic. Všechny děti se zúčastnily čtyř soutěží – v hodu míčkem a ve skoku dalekém se soutěžilo o medaile, ve dvou dalších disciplínách pak o bonbony. Kromě toho bylo ještě dost času na jiné hry a sportování. Počasí nám přálo, takže doufáme, že si to všechny děti užily.
Z naší školy medaile získali:
v kategorii dívek 2011/12: Alžběta Mihulková – 1.místo ve skoku dalekém i v hodu míčkem, Julie Kalousová – 2.místo v hodu míčkem, Tereza Mazurová – 2.místo ve skoku dalekém
v kategorii chlapců 2011/12: Filip Václavek – 1.místo v hodu míčkem, Petr Andrš – 1.místo ve skoku dalekém, Čeněk Mazura – 2.místo v hodu míčkem
v kategorii dívek 2009/10: Eva Holubářová – 1.místo v hodu míčkem, 3.místo ve skoku dalekém, Kateřina Špilarová – 2.místo ve skoku dalekém
v kategorii chlapců 2009/10: Jakub Šíla – 1.místo ve skoku dalekém, Šimon Hynek – 2.místo v hodu míčkem, 3.místo ve skoku dalekém, Pavel Černý – 2.místo ve skoku dalekém
v kategorii dívek 2007/08: Zuzana Hanyková – 1.místo ve skoku dalekém, 3.místo v hodu míčkem, Veronika Kylarová – 3.místo ve skoku dalekém
v kategorii chlapců 2007/08: Šimon Pecháček – 1.místo ve skoku dalekém, Antonín Mihulka – 2.místo v hodu míčkem, Matouš Bóna – 2.místo ve skoku dalekém, Jan Jedlička – 3.místo v hodu míčkem, Michal Kařízek – 3.místo ve skoku dalekém. (J. Hlávková)

10.06.2019
Jak jsme vás již informovali v dubnu, polovinu výtěžku ze sběru papíru jsme věnovali Nadaci Dobrý Anděl a Fondu Sidus – fond ohrožených dětí. Nyní jsme obdrželi certifikáty, o které se s Vámi chceme podělit: Dobrý anděl, Fond Sidus.

07.06.2019
Ve středu 24. dubna 2019 se v zámeckém parku v Rychnově nad Kněžnou konala oblastní soutěž mladých zdravotníků. Družstva po pěti soutěžících ve dvou kategoriích plnila úkoly na stanovištích. Ošetřovali a přenášeli zraněné a předváděli obvazovou techniku.
Mladší družstvo ve složení Markéta Vyhnálková, Zuzana Ulrichová, Veronika Kylarová, Vojtěch Veverka a Lucie Vyhnálková obsadilo krásné druhé místo. Celou soutěž sledovali náhradníci Antonín Mihulka a Tereza Mazurová.
Starší družstvo tvořili soutěžící Libuše Čtvrtlíková, Pavlína Rolečková, Aleš Vladyka, Barbora Špilarová a Tereza Adamcová. Zvítězili a postoupili do regionálního kola, které se konalo 29.5.2019 ve Svitavách. Také tam bylo družstvo starších úspěšné a obsadilo 3. místo. Všem soutěžícím blahopřejeme! (H. Hrabalová)

05.06.2019
Školní výlet 1. 2. a 5. ročníku do archeologického muzea v přírodě Villa Nova v Uhřínově pod Deštnou. Archeoskanzen se snaží přiblížit středověkou vesnici.
Počasí nám přálo, výklad pana Dragouna byl úžasný a vtipný. Celý program byl poutavý, děti si umlely mouku, na ohni upekly placky a ochutnaly, křesaly oheň, tkaly na stavu, mlátily a česaly len a spoustu dalších aktivit. Myslím, že to byl moc hezký zážitek pro všechny. (M. Beková)

04.-05.06.2019
Družstvo naší školy ve složení B.Špilarová, V.Ullrichová, O.Dostál a M.Šíla se zúčastnilo dvoudenního krajského kola Dopravní soutěže mladých cyklistů. V konkurenci dalších 4 týmů obsadili naši mladí cyklisté neočekávané 3. místo. Celá soutěž probíhala na dopravním hřišti v Hradci Králové a odpolední a večerní program v kempu Stříbrný rybník. Připravené aktivity, především lanový park zaujal všechny účastníky akce. (D. Tůmová)

31.05.2019
Tento týden se šest žáků 5.-8.třídy zúčastnilo okresního kola Pythagoriády v Rychnově nad Kněžnou. Nejlépe si vedla Amálie Šindelářová (6.třída), která ve své kategorii přesvědčivě zvítězila. Výborného výsledku dosáhli také Bára Špilarová (6.třída) a Jan Leitner (7.třída), kteří ve svých kategoriích obsadili shodně šestá místa, vždy mezi více než dvaceti soutěžícími. Gratulujeme! (J. Hlávková)

30.05.2019
Ve čtvrtek 30.5. se žáci a žákyně 6. a 7.třídy zúčastnili atletického čtyřboje družstev, který se konal na zcela novém stadionu v Rychnově nad Kněžnou. A oběma družstvům se dařilo! O něco lépe se se svými čtyřmi disciplínami (60 m, skok daleký, hod míčkem, 600 m / 800 m) vypořádaly dívky. Družstvo ve složení Pavlína Páchová, Veronika Saligerová (7.), Johana Bártová, Karolína Kubečková a Bára Špilarová (6.) obsadilo 4.místo mezi 9 zúčastněnými školami, přičemž K.Kubečková se svým výkonem zařadila na 4.místo mezi jednotlivci. Chlapci (Jan Leitner (7.), Michal Frydrych, Jakub Hovorka, Jan Zdenko Kubíček a Pavel Kumpošt (6.)) mezi 10 zúčastněnými družstvy vybojovali 6.místo. Gratulujeme! (J. Hlávková)

22.05.2019
Na další exkurzi zaměřenou na přípravu na budoucí povolání jsme zavítali do firmy SOR Libchavy, s.r.o. Žáci 7. a 8. ročníku měli možnost vidět celý postup výroby autobusů. Sledovali pracovní prostředí, stroje i činnosti pro různé technické profese. (M. Felcmanová)

16.05.2019
V Rychnově nad Kněžnou se konalo okresní kolo dopravní soutěže, kterého se zúčastnila Natálka Hynková z 5. roč., Matěj Šíla, Ondra Dostál a Barča Špilarová z 6. ročníku. Děti zabojovaly ve všech disciplínách – jízda zručnosti (2x), zdravověda a dopravní testy. S velkou radostí nás všech zvítězily a postoupily do krajského kola. (M. Beková)

09.05.2019
Ve středu večer 8.5.2019 vyrazilo 27 žáků a žákyň z osmé a deváté třídy na dvoudenní exkurzi do Německa. Ve čtvrtek dopoledne jsme dorazili do koncentračního tábora Sachsenhausen, který se nachází nedaleko Berlína. Po asi tříhodinové prohlídce jsme se přesunuli do Berlína a prohlédli si zejména jeho západní část – Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche, Europacenter, Brandenburger Tor, památník obětem holokaustu a jeden zachovalý německý bunkr. Po náročném chození jsme přespali v hostelu ve středu Berlína.
Druhý den nás čekal o něco méně náročný program – výstup do skleněné kupole Reichstagu, procházka ulicí Unter den Linden přes Bebelplatz na Alexanderplatz, kde jsme vyjeli na vyhlídkovou terasu televizní věže (Fernsehturm). Pak již byly na programu očekávané nákupy. Po obědě jsme ještě odjeli na návštěvu Postupimi, zejména zahrad kolem zámečku Sanssousi a poté jsme se již vydali na zpáteční cestu.
Doufám, že se všem zúčastněným tato exkurze líbila, osvěžili si při ní dějepisné a zeměpisné znalosti a ideálně také načerpali nějaké nové. (J. Hlávková)

09.05.2019
Žáci 2. a 6. ročníku se po dva dny účastnili vždy hodinového preventivního programu Hasík. Formou besedy a praktických ukázek získaly děti od profesionálních hasičů řadu užitečných informací z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Ve fotogalerii se podívejte na šesťáky při vzdělávacím programu.
(M. Felcmanová)

02.05.2019
Družstvo dívek z 8. a 9.třídy se vydalo do Jičína, kde se zúčastnilo krajského kola turnaje v minifotbalu. I když na poslední chvíli "odpadly" tři posily, družstvo ve složení L.Čtvrtlíková, K.Čížková, V.Čížková, D.Gärtnerová, P.Kopsová, P.Rolečková, A.Zelená (9.roč.) a T.Adamcová, N.Bednářová (8.roč.) vybojovalo vynikající třetí místo! (J. Hlávková)

30.04.2019
Sdružení Splav, z.s. v Rychnově nad Kněžnou zajišťuje v rámci projektu MAP II pro 8. a 9. ročníky základních škol návštěvy žáků u vybraných místních a okolních zaměstnavatelů. Naše škola nabídku exkurzí využije v rámci volby studijního oboru a přípravy na povolání.
Žáci 8. ročníku tentokrát navštívili akciovou společnost Zdobnice. Měli jsme možnost prohlédnout si celý areál a seznámit se s činností společnosti. Všechny zaujala různá technická řešení a vybavení. Rádi jsme se zdrželi v prostorách pro živočišnou výrobu, zvláště u malých telátek. Děkujeme p. ing. Mazurovi za zajímavý výklad a čas, který nám věnoval. (M. Felcmanová)

30.04.2019
15. ročník soutěže ve sběru papíru ke Dni Země 2019 proběhl z poloviny za mimořádně nepříznivého počasí, což bylo velmi náročné pro všechny pomocníky. Z těchto důvodů jim všem náleží mimořádné poděkování. Sebralo se celkem 8788 kg starého papíru (průměrně 63 kg na žáka).
Děkuji Vám všem, dětem a zejména rodičům, za zájem o tuto akci.
Využití výtěžku:
50% Nadace Dobrý Anděl a Fond Sidus – fond ohrožených dětí,
50% poměrná část pro třídu do třídního fondu (např. příspěvek na výlet, exkurzi, dopravu na akci apod.). (D. Tůmová)

25.04.2019
Ve čtvrtek se vydali žáci a žákyně 9.třídy na dvoudenní exkurzi do Prahy. Nejdříve jsme navštívili Technické muzeum, poté nás čekala návštěva Senátu. Po prohlídce nádherného Valdštejnského paláce nás osobně uvítal pan Antl, senátor za Rychnovsko a zodpověděl naše dotazy. Mohli jsme si také vyzkoušet senátorské lavice a řečnický pultík. Pak už se ale všichni těšili na odpolední návštěvu aquacentra v Čestlicích. Večer a noc jsme strávili ve fitnesscentru v Čestlicích, nocleh zde nám zajistil pan učitel Richter.
V pátek ráno jsme vyjeli lanovkou na Petřín, bohužel rozhledna i bludiště byly ještě zavřené. Pak jsme se již vydali na návštěvu poslanecké sněmovny, ve které právě probíhalo zasedání, které jsme chvíli sledovali. Po obědě jsme se ještě prošli po Vyšehradě a po závěrečné návštěvě nákupního centra Palladium vyrazili domů.(J. Hlávková)

25.04.2019
V Rychnově proběhl turnaj okresního předkola ve fotbale – McDonald´s cup 2019. Naši školu reprezentovalo 13 žáků z 1. – 3. tříd. Domů jsme přivezli stříbrné medaile a hráči se tak mohli těšit ze dvou krásných míst – z turnaje a ze soutěže Penalty. Fotografie a výsledky najdete zde. (K. Grundová)

23.04.2019
Během března se několik žáků zúčastnilo školního kola matematické olympiády. Dvěma žákyním 6.třídy se podařilo postoupit do okresního kola a v něm se vůbec neztratily! Bára Špilarová obsadila 3.místo a Amálie Šindelářová 7.místo. Gratulujeme!(J. Hlávková)

12.04.2019
Na Velikonočních dílnách tvořily s našimi dětmi z 1. stupně tentokrát i děti ze základní školy z Pěčína. Na jejich výrobky se podívejte ve fotogalerii
(M. Felcmanová)

11.04.2019
Dvakrát ročně navštíví naši školu lektoři z OD5K10, z.s. z Rychnova nad Kněžnou a realizují na 2. stupni semináře primární prevence. Tentokrát se věnovali těmto tématům - v 6. ročníku Dospívání, v 7. ročníku Partnerské vztahy, v 8. ročníku Antikoncepce a pohlavně přenosné nemoci a v 9. ročníku Antisemitismus, holocaust a rasismus. Semináře nepostrádají humor, jsou doplněny poutavými příběhy i možností klást buď anonymně dotazy nebo se individuálně poradit s lektorem. (M. Felcmanová)

08.04.2019
Besedy na téma trestní odpovědnost mladistvých se dnes zúčastnili žáci 8. a 9. ročníku. Por. Mgr. Alena Kacálková z oddělení Policie České republiky v Rychnově nad Kněžnou v úvodu seznámila s klíčovými pojmy (ochrana osobních dat, přestupek, trestný čin, zápis do rejstříku trestů, trestní sazba,...) a následně uvedla konkrétní příklady porušení zákona v oblasti majetkové, dopravy, návykových látek nebo kyberšikany. Besedu doplnila i velmi působivými fotografiemi a videi. (M. Felcmanová)

25.03.2019
Divadelní představení v anglicko-českém zpracování nabídlo našim žákům Divadelní centrum ze Zlína. Pro 3.-6. ročník připravilo pohádku Lazy goat a pro 2. stupeň zpracovalo příběh The last wish. Atraktivní formou tak umožní našim žákům zdokonalovat znalost cizího jazyka a prožít bezpostřední interakci a umělecký zážitek. (M. Felcmanová)

21.03.2019
11 žáků 7.-9.třídy se zúčastnilo mezinárodního turnaje ve florbalu v Rokytnici, na kterém obsadili 3.místo. (J. Hlávková)

08.03.2019
V pátek před jarními prázdninami jsme s prvňáčky vyrazili na exkurzi do Muzea krajky Vamberk. Tam pro děti byl nachystaný edukační program s muzejní pedagožkou o svatostáncích Orlických hor. Děti byly bystré a pozorně poslouchaly povídání o víře, náboženství, prohlédly si výstavu, skládaly obrázky, poté si vyzkoušely stroj na výrobu paličkované krajky a kousek krajky si odnesly i domů. V obchůdku si pak zakoupily hezké drobnosti. Myslím, že se nám exkurze líbila a děti byly spokojené. (M. Beková)

01.03.2019
A když počasí přálo, tak prvňáčci bobovali … Vzpomínka na zimní radovánky 30. ledna (M. Beková)

26.02.2019
Žáci 4., 6. a 7. ročníku se zúčastnili výtvarné soutěže pořádané Gymnáziem F. M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou. Děti měly vytvořit komiks na téma „Vyprávění naši prarodičů". Mezi velkým počtem dětských umělců byli vybráni v každé kategorii tři nejlepší kreslíři. V kategorii do 11 let se na druhém místě umístil komiks „Na třešních“ od Lucie Lesákové, Mikuláše Didkovského a Janka Jedličky. V kategorii do 15 let se na stříbrné pozici umístil komiks „Úspěšný rybolov“ od Marie Macháčkové a Veroniky Saligerové. Všichni výše jmenovaní se zúčastnili slavnostního předání cen v budově rychnovského gymnázia, doplněného o koncert studentů školy a přivezli si pěkné odměny. (P. Vojtová)

13.02.2019
Ve středu 13.2. proběhly školní lyžařské závody v Rokytnici v Orlických horách. Zúčastnilo se 22 dětí ze 6.-9.třídy (z toho 2 snowboardisté) a i když nám počasí úplně nepřálo, všichni si to užili. V kategorii dívek získaly medaile Amálie Šindelářová (6.), Natálie Bednářová (8.) a Kamila Dytrtová (7.). V kategorii chlapců Vojtěch Hostinský, Pavel Kumpošt a Lukáš Aulich (všichni 6.). (J. Hlávková)

12.02.2019
V úterý 12.2. proběhlo školní kolo recitační soutěže, kterého se zúčastnili žáci 1.–5. ročníku, kteří postoupili z třídního kola. Porota hodnotila v kategorii 1. ročník, 2. a 3. ročník, 4. a 5. ročník. Všem se moc líbilo vystoupení prvňáčků, pro které to byla premiéra. Porota měla občas těžké rozhodování a nakonec byli ohodnoceni tito žáci:
1. ročník: 1. Anežka Dufková, 2. Prokop Mazura, 3. Jan Mrklovský,
2. a 3. ročník: 1. Václav Mazura, 2. Anežka Kubíčková, 3.–4. Boris Berky, Kateřina Špilarová,
4. a 5. ročník: 1. Veronika Kylarová, 2. Klára Najmanová, 3. Zuzana Hanyková. (M. Beková)

30.01.2019
Náš školní šachový tým se ve složení Pavel Kumpošt, Luděk Poláček, Amálie Šindelářová a Tomáš Urbánek zúčastnil krajského přeboru škol Královéhradeckého kraje v šachu. Do soutěže jsme postoupili jako náhradníci za odstoupivší tým. Pro naše mladé šachisty byl turnaj nezastupitelnou zkušeností. Třebaže jsme obsadili 10. místo (7 bodů), přesto považujeme za úspěch být desátí nejlepší šachisté v Královéhradeckém kraji. (D. Tůmová)

30.01.2019
Žáci 9. ročníku se na podzim 2018 zapojili do Národního testování pro základní školy a odpovídající ročníky víceletých gymnázií. Libuše Čtvrtlíková získala Ocenění společnosti Scio za dosažení výborného výsledku v testu z obecných a studijních předpokladů. Gratulujeme!

10.01.2019
V prvním lednovém týdnu proběhl v Orlickém Záhoří na chatě Bedřichovka lyžařský kurz 6.ročníku. Sněhové podmínky byly výborné a počasí nám také přálo, takže si kurz všichni užili. Po celodenním lyžování se ještě večer hrály hry, divadlo a také se tancovalo, takže měli všichni příležitost poznat své spolužáky a spolužačky i jinak než ve škole. Kurz jsme zakončili závodem ve slalomu, ve kterém získali zlaté medaile Amálie Šindelářová a Vojtěch Hostinský, stříbrné Barbora Špilarová a Jakub Hovorka a bronzové Veronika Ullrichová a Michal Frydrych. (J. Hlávková, K. Grundová)

21.12.2018
Vánoční čtyřboj
Poslední vyučovací den před Vánocemi jsme pro všechny děti přichystali sportovní soutěže v tělocvičně. První stupeň soutěžil ve čtyřboji, který obsahoval přeskoky přes švihadlo (popř. tyčku), šplh (nebo výdrž) na tyči, člunkový běh a hod na koš. Všechny děti dostaly alespoň malou sladkou odměnu, nejlepší ještě medaile.
Výsledky:
1.třída: dívky: 1.Anežka Dufková, 2.Nela Hájková, 3.Julie Kalousová; chlapci: 1.-2.Onřej Mazura a Prokop Mazura, 3.Petr Andrš
2.třída: 1.Jakub Šíla, 2.Tereza Mazurová, 3.Čeněk Mazura
3.třída: dívky: 1.Kateřina Špilarová, 2.-3.Kristína Bednářová a Eliška Veverková; chlapci: 1.Pavel Saliger, 2.Václav Mazura, 3.Šimon Hynek
4.třída: 1. Jan Jedlička, 2.Lucie Lesáková, 3.Eva Holubářová
5.třída: dívky: 1.Veronika Kylarová, 2.Kamila Čtvrtlíková, 3.Zuzana Hanyková; chlapci: 1.Šimon Pecháček, 2.Michal Kařízek, 3.Antonín Mihulka.
Děti z druhého stupně si musely vybrat alespoň jednu disciplínu čtyřboje (přeskoky švihadla, šplh na tyči, člunkový běh, hod na koš), za které se udělovaly čokoládové odměny. Ti, kteří absolvovali celý čtyřboj, pak soutěžili o medaile.
Výsledky:
švihadlo:dívky: 1.Karolína Hovorková, 2.Libuše Čtvrtlíková, 3.Johana Bártová; chlapci: 1.Vojtěch Hostinský, 2.Vladimír Kalous, Tomáš Urbánek
šplh: dívky: 1.Pavlína Páchová, 2.Johana Bártová, 3.Karolína Hovorková; chlapci: 1.Matěj Jedlička, 2.Aleš Vladyka, 3.Jan Zdenko Kubíček
člunkový běh: dívky: 1.Karolína Hovorková, 2.-3.Natálie Bednářová a Karolína Kubečková; chlapci: 1.-2.Aleš Vladyka a Jakub Žabka, 3.Jan Zdenko Kubíček
hod na koš: dívky: 1.Natálie Bednářová, 2.Radka Černochová, 3.Adéla Štajnerová; chlapci: 1.Jan Zdenko Kubíček, 2.Aleš Vladyka, 3.Pavel Kumpošt
čtyřboj: dívky: 1.Karolína Hovorková, 2.Natálie Bednářová, 3.Johana Bártová; chlapci: 1.-2.Aleš Vladyka a Jan Zdenko Kubíček, 3.Jakub Žabka (J. Hlávková)

20.12.2018
Se sborečkem jsme uspořádali předvánoční „Koncert při svíčkách“. Milým hostům jsme zazpívali kolekci spirituálových a moderních vánočních písniček. Tímto koncertem jsme se rozloučili s rokem 2018 a už se těšíme na nové písničky a zpívání v novém roce. (P. Vojtová)

19.12.2018
Děti z mateřské školy a 1. až 3. ročníku základní školy se zúčastnily výukového programu pod názvem E-liška. Lektor přijel se živou ochočenou liškou obecnou - Miou. Je očkovaná, zvyklá na cizí lidi i malé děti. Volně mezi nimi pobíhala, děti si jí mohly zblízka prohlédnout i pohladit. Dozvěděly se, kde tato u nás velmi rozšířená šelma žije, co dokáže ulovit, proč je oproti zažitým představám užitečná a jak je to s jejím vztahem k lidem a člověka k ní. (M. Felcmanová)

12.12.2018
Ve Fontáně v Záchlumí proběhl Vánoční florbalový turnaj chlapců prvního stupně. Zúčastnilo se pět týmů – Bohousová, Rybná nad Zdobnicí, Záměl, Klášterec nad Orlicí a Slatina nad Zdobnicí. Každý z týmů sehrál čtyři zápasy, hrálo se vždy 2x5 minut. Za naši školu nastoupil tým vybraných chlapců z 5. ročníku – Michal Kařízek (brankář), Antonín Mihulka (kapitán týmu), Šimon Pecháček, Matouš Bóna, Aleš Kaplan, Martin Mazák, Vojtěch Veverka. Chlapcům se jako jediným podařilo zvítězit nad soupeřem ve všech čtyřech zápasech. Získali 12 bodů a přivezli pohár za 1. místo. Antonín Mihulka nastřílel soupeřům 19 gólů, získal cenu za nejlepšího hráče turnaje. Šimon Pecháček vstřelil 4 góly. Z velkého množství střel pustil brankář Michal Kařízek za svá záda pouze 11 gólů.
Skóre v jednotlivých zápasech:
Slatina nad Zdobnicí – Bohousová (6:5), Slatina nad Zdobnicí – Klášterec nad Orlicí (5:3), Slatina nad Zdobnicí - Rybná nad Zdobnicí (4:0), Slatina nad Zdobnicí – Záměl (8:3). Blahopřejeme k úspěchu. (L. Hilman)

11.12.2018
Na Střední průmyslové škole chemické (SPŠCH) v Pardubicích proběhlo 2. kolo soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. První kolo soutěže proběhlo na zúčastněných školách testovou formou v rámci vyučovací hodiny chemie. Ze 17 žáků zdejšího devátého ročníku se nejúspěšnějšími řešitelkami staly Pavlína Rolečková, Denisa Gärtnerová a Libuše Čtvrtlíková. Dívky reprezentovaly naši školu na SPŠCH v Pardubicích. V suterénu školy se zapsaly a podle příjmení byly rozděleny do jednotlivých tříd. Doba testu byla cca 60 minut. Oproti loňskému roku, kdy kritériem hodnocení byly pouze dosažené body, se letos započítával i čas odevzdání testu. Při bodové shodě byl lepším soutěžícím ten, který odevzdal práci v kratším čase. Každý ze soutěžících tak získal své jedinečné umístění. Krajského kola soutěže se zúčastnilo 417 žáků základních škol. Pavlína Rolečková se umístila s 59 body na 188. místě, Denisa Gärtnerová s 57,5 body na 198. místě a Libuše Čtvrtlíková s 47,5 body na 277. místě. Žákyním naší školy gratuluji k umístění v soutěži a děkuji za účast. (L. Hilman)

07.12.2018
Družstvo dívek z 8. a 9.třídy se ve složení Kristýna a Veronika Čížkovy, Libuše Čtvrtlíková, Karolína Hovorková, Pavlína Rolečková, Tereza Adamcová, Natálie Bednářová a Nela Pecháčková zúčastnilo okresního kola v přehazované v Kostelci nad Orlicí. V konkurenci devíti družstev z různých škol obsadily dívky pěkné 5.místo.(J. Hlávková)

05.12.2018
Ve středu přišel i do naší školy (ostatně jako každý rok) Mikuláš se skupinkou andělů a čertů. Navštívil všechny děti z 1.stupně, hodné pochválil a těm zlobivějším sem tam něco vytkl. Ty, kteří nechtěli slíbit, že se polepší, odnesli čerti v pytli. Nakonec se ale téměř všichni (až na jednu výjimku) vykoupili básničkou nebo písničkou a dostali zaslouženou odměnu. (J. Hlávková)

04.12.2018
Ve Fontáně v Záchlumí proběhl Vánoční florbalový turnaj dívek prvního stupně. Celkem se zúčastnilo 5 týmů - Bohousová I., Bohousová II., Rybná nad Zdobnicí, Klášterec nad Orlicí a Slatina nad Zdobnicí. Každý z týmů sehrál čtyři zápasy. Soupeřící týmy vždy hrály v časové dotaci 2x 4 minuty. Za náš tým nastoupilo 5 dívek z 5. třídy: Markéta Vyhnálková (brankářka), Veronika Kylarová (kapitánka týmu), Zuzana Ulrichová, Petra Černochová, Nátálie Hynková a 2 dívky ze 4. třídy: Eva Holubářová a Lucie Lesáková. Celkem náš tým soupeřům uštědřil 9 branek – 7 branek nastřílela Natálie Hynková a 2 branky Eva Holubářová. Brankářka Markéta Vyhnálková odchytala všechny zápasy, z velkého množství střel pustila za svá záda pouze 5 gólů. Získala trofej za nejlepšího brankáře florbalového turnaje. Celkem se dívkám podařilo uhrát 8 bodů a tím obsadily krásné 2. místo a přivezly pohár. (L. Hilman)

29.11.2018
Výroba vánočních přání, svícnů, adventních věnců a spousty dalších dekorací je na naší škole již tradicí. Na letošní Vánoční dílny přijeli i žáci ze základní školy z Rybné nad Zdobnicí. Všem dětem se práce dařila, ve fotogalerii se podívejte, jak výrobky vznikaly. (M. Felcmanová)

28.11.2018
Ondřej Bezdíček (9.), Pavel Kumpošt (6.), Jiří Grund (8.), Jakub Žabka (9.) a Vladimír Kalous (9.) bojovali v krajském kole turnaje v piškvorkách. V Hradci Králové se jim už tolik nedařilo - nepodařilo se jim postoupit ze skupiny mezi nejlepších 8 týmů a skončili tak na 9.-16.místě. Přesto posbírali spoustu cenných zkušeností, které se jim jistě budou hodit příští rok. (J. Hlávková)

27.11.2018
Družstvo dívek z 8.a 9.třídy se zúčastnilo okresního přeboru ve florbale, který se konal v Rokytnici v Orl.horách. V konkurenci 7 škol z celého okresu se naše družstvo ve složení: Kristýna a Veronika Čížkovy, Libuše Čtvrtlíková, Denisa Gärtnerová, Karolína Hovorková, Veronika Jedličková, Karolína Kalecká, Marcela Stará, Anna Zelená (9.třída), Tereza Adamcová, Natálie Bednářová a Nela Pecháčková (8.třída) umístilo na vynikajícím 2. místě! Vzhledem k tomu, že se hrálo systémem "každý s každým", tj. šest zápasů po 10 minutách, předvedly všechny dívky nejenom své dovednosti, ale i výbornou fyzičku. K vynikajícímu výsledku přispěly v neposlední řadě i dobré vztahy v týmu, ukázková spolupráce a vzájemné povzbuzování - a za to všechno jim právem patří stříbrné medaile (které jsou pro některé z nich jejich "první"), a hlavně velká pochvala! (J. Hlávková)

27.11.2018
Naše škola se zúčastnila Okresního kola šachového přeboru škol Rychnovska. Družstvo ve složení Lukáš Aulich, Pavel Kumpošt, Luděk Poláček a Amálie Šindelářová, všichni žáci 6. ročníku, si vedlo velice úspěšně. Z 8 týmů, resp. ze 6 (2 týmy byly sestaveny z mladších žáků, 1 mladší šachista chodí dosud do MŠ) skončil ten náš čtvrtý a jen 1½ bodu za soupeřem na 3. místě. K tomuto pěknému výsledku přispěli především 2 šachisté ze Šachové školy Panda Rychnov Pavel Kumpošt a Luděk Poláček, kteří zároveň od září trénovali se spolužáky Lukášem Aulichem a Amálií Šindelářovou, aby se družstvo zhostilo turnaje se ctí.
(D. Tůmová)

20.11.2018
Během září a října proběhl na naší škole turnaj v piškvorkách. Do soutěže se přihlásilo 16 žáků, z nichž nejlepších 5 - Ondřej Bezdíček (9.), Pavel Kumpošt (6.), Jiří Grund (8.), Jakub Žabka (9.) a Vladimír Kalous (9.) postoupilo do další soutěže. V úterý 20.11.2018 se zúčastnili jako pětičlenné družstvo oblastního turnaje, který se konal na Gymnáziu F.M.Pelcla v Rychnově nad Kněžnou. Zde se utkali s dalšími 10 týmy složenými nejenom z žáků 2.stupně, ale i studentů středních škol, a vůbec se mezi nimi neztratili! Vybojovali krásné 2.místo a postup do krajského kola soutěže, které se bude konat ve středu 28.11. v Hradci Králové. (J. Hlávková)

19.11.2018
Třetáci a čtvrťáci tvořili papírové karnevalové masky. Ve výtvarné výchově jsme se inspirovali svátkem Halloween - svátkem, kdy děti v anglicky mluvících zemích chodí v maskách koledovat. Žáci si nakreslili masku podle své fantazie, kterou vybarvili, vystříhali a nakonec provlékli gumu. Ve svých výtvorech jsme se nakonec všichni vyfotili. Jistě budete se mnou souhlasit, že se masky opravdu povedly. (P. Vojtová)

06.11.2018
Koncem října a začátkem listopadu proběhla v Rokytnici okrsková kola ve florbale. Z naší školy se zúčastnila družstva chlapců ze 6. a 7. třídy a z 8. a 9. třídy. Obě se umístila shodně na 6.místě. (J. Hlávková)

27.10.2018
U příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československé republiky jsme na naší škole připravili "den otevřených dveří". K vidění byly prostory základní školy, dílny, dvě oddělení mateřské školy a nové prostory školní družiny. Kromě prohlídky školy jsme návštěvníkům nabídli dvě krátká pěvecká vystoupení - žáků 1. stupně i dětí z mateřské školy. Drobné výrobky zhotovené našimi nejmenšími žáky byly k zakoupení na jarmarku, v jídelně jsme nabídli malé pohoštění. (M. Felcmanová)

19.10.2018
V pátek uspořádala naše škola soutěž v atletickém čtyřboji družstev pro žáky 1.stupně. Kromě našich dětí se zúčastnila ještě družstva z pěti okolních škol, celkem 8 družstev v každé kategorii (mladší, tj. 2.-3.třída, a starší, tj. 4.-5.třída). Všechny děti absolvovaly čtyři disciplíny (běh na 50m, skok daleký, hod míčkem a běh na 300m), za které obdržely body podle atletických tabulek. O umístění pak rozhodoval součet bodů všech členů družstva.
A naše děti si vedly výborně! Mezi mladšími dětmi se družstvo třeťáků ve složení Šimon Hynek, Mikuláš Kubíček, Kristina Bednářová a Kateřina Špilarová umístilo na 1.místě a vybojovalo zlaté medaile, družstvo druháků ve složení Václav Aulich, Jakub Šíla, Erika Karvayová a Alžběta Mihulková na čtvrtém místě. (A už se těšíme, že vyhrají příští rok!) V kategorii starších byli vítězové opět z naší školy - družstvo páťáků ve složení Antonín Mihulka, Šimon Pecháček, Zuzana Hanyková a Veronika Kylarová získalo zlaté medaile a družstvo čtvrťáků ve složení Jan Jedlička, Patrik Gabor, Eva Holubářová a Lucie Lesáková obsadilo šesté místo.
Naše děti se umístily výborně i v pořadí jednotlivců (vždy mezi 16 dětmi):
mladší dívky : 1. Kateřina Špilarová (565 b.), 2. Alžběta Mihulková (463 b.), 4. Kristina Bednářová (396 b.), 6. Erika Karvayová (336 b.),
mladší chlapci : 4. Šimon Hynek (548 b.), 5. Jakub Šíla (546 b.), 6. Mikuláš Kubíček (517 b.), 14. Václav Aulich (236 b.),
starší dívky : 1. Zuzana Hanyková (761 b.), 3. Lucie Lesáková (586 b.), 5. Eva Holubářová (575 b.), 9. Veronika Kylarová (469 b.),
starší chlapci : 1. Šimon Pecháček (958 b.), 4. Antonín Mihulka (815 b.), 9. Jan Jedlička (701 b.), 15. Patrik Gabor (367 b.).
Velká pochvala patří také deváťákům, kteří celý závod organizačně zajistili.(J. Hlávková)

11.10.2018
18 dětí ze 6.-9.třídy zúčastnilo okresního přeboru v atletice jednotlivců, který se konal v Solnici. Nejlépe se dařilo Karolíně Hovorkové z 9.třídy, která vybojovala 3 medaile - zvítězila ve skoku dalekém (448cm) a v běhu na 300m (50,8s), v běhu na 100m překážek byla druhá (19,7s). Stříbrnou medaili získali Natálie Bednářová (8.tř.) v běhu na 300m (52,4s) a Jan Kubíček (6.tř,) v běhu na 60m překážek (12,5s). Bronzové medaile vybojovali Veronika Čížková (9.tř.) ve vrhu koulí (7,85m), Tereza Adamcová (8.tř) v běhu na 800m (2:55,5) a Pavel Divíšek (8.tř.) v hodu míčkem (56,0m). Gratulujeme! (J. Hlávková)

10.10.2018
Vycházející žáci navštívili Informační a poradenské středisko na Úřadu práce v Rychnově nad Kněžnou. Při besedě s p. Buňatovou se např. dozvěděli, které služby lidem poskytuje Úřad práce nebo ve kterých oborech najdou absolventi škol uplatnění. Žáci měli možnost nahlédnout do šanonů a vyhledat, jaká je pracovní náplň jednotlivých profesí nebo jaké vzdělání je k jejich vykonávání potřeba. Na počítači si provedli zájmový test volby povolání. V průběhu besedy vyplňovali pracovní listy a obdrželi Atlasy školství. (M. Felcmanová)

01.10.2018
Žáci druhého stupně se zúčastnili ve Společenském centru v Rychnově nad Kněžnou unikátního vzdělávacího projektu PLANETA ZEMĚ 3000. Tentokrát mohli zhlédnout komentovaný dokument Myanmar - divoká cesta do barmské říše.
Společně s moderátory besedy jsme v této asijské zemi, ležící na poloostrově Zadní Indie, navštívili několik oblastí – provincie Čjin (domov duchů a pavoučích žen), festival Thingyan (promáčené oslavy nového roku), podnikla se výprava za krajtou mřížkovanou, zapovězené Mergujské souostroví s obyvateli žijícími na loďkách tzv. Mokeny, klášterní buddhistická škola aj.
Samotný dokument vznikl po vícečetné návštěvě autorů v daném státě. Věřím, že žáky tato vzdálená doposud ne příliš známá země oslovila a vtáhla je do jiného kulturního světa, než který známe z Evropy. (L. Hilman)

27.09.2018
Ve čtvrtek proběhl ve Slatině nad Zdobnicí již 12. ročník Dne s hasiči - Memoriál Standy Krska, kterého se zúčastnili žáci druhého stupně zdejší školy. Soutěžili v pětičlenných družstvech, která plnila různé úkoly na stanovištích – střelba ze vzduchovky, hasicí přístroje, kartografické značky, zdravověda a logická úloha. Celkem se na trať vypravilo 12 týmů.
Na prvním místě se umístil tým žáků 9.třídy ve složení Jakub Žabka, Vladimír Kalous, Aleš Vladyka, Ondřej Bezdíček a Karolína Hovorková. Druhé místo obsadili Lukáš Fajgl, František Fajgl, Tomáš Urbánek, Jan Leitner a Adam Žabka. Třetí místo obsadil tým copatých deváťaček – Verča a Kristýna Čížkovy, Denisa Gärtnerová, Anna Zelená a Libuše Čtvrtlíková. Čtvrté - bramborové místo získaly žákyně Tereza Adamcová, Vendulka Mačová, Radka Černochová, Nela Pecháčková a Veronika Saligerová. Všem vítězům i zúčastněným gratulujeme. (L. Hilman)

20.09.2018
V 6. ročníku v hodině zeměpisu jsme měli projekt Planety Sluneční soustavy. Ve čtvrtek 20.9. proběhla exkurze do Hvězdárny a planetária v Hradci Králové v doprovodu pana učitele Hilmana a paní asistentky Michalíčkové. Na prostranství před hvězdárnou jsme byli vyfotografováni u kamenné plastiky Slunce. V observatoři jsme si skrze velký dalekohled prohlédli na plátně promítnuté Slunce. Paní průvodkyně nám ukázala, že přes dalekohled s pomocí slunečních paprsků kousek připraveného černého papíru vzplál velice rychle. Na střeše observatoře jsme za pomoci dalekohledu se speciálním filtrem sledovali samotné Slunce a jeho okrajovou aktivitu.
V přízemí digitálního planetária nás zaujala plazmakoule. Na speciálním křesle jsme měli možnost vyzkoušet si vlastní kůži zemětřesení. V prvním patře jsme si prohlédli papírový model rakety, která přistála na Měsíci. V projekční místnosti jsme zažili zrychlený běh dne s následnou noční oblohou plnou hvězd - souhvězdí. Některé z nich jsme se naučili poznat. Ve virtuálním světě jsme se proletěli prstencem Saturnu, navštívili jsme planetku Pluto, zvnějšku si prohlédli mezinárodní vesmírnou stanici. Virtuální výpravu jsme ukončili návštěvou mezinárodní observatoře na poušti Atacama v Jižní Americe, kde se buduje obrovský dalekohled, kterým by se v budoucnu mělo dohlédnout do vzdálenějších galaxií. Zaujal nás také krátký dokumentární film o srážkách kosmických těles. Domů jsme se vrátili plni zážitků. (žáci 6. roč. + L. Hilman)

19.09.2018
Družstva dívek a chlapců z 8.a 9. třídy se zúčastnila okresního kola atletického čtyřboje v Týništi nad Orlicí. Lépe se vedlo dívkám, které ve složení Karolína Hovorková, Kristýna Čížková, Libuše Čtvrtlíková, Tereza Adamcová a Natálie Bednářová obsadily celkové třetí místo, zejména díky vynikajícímu výkonu v běhu na 800 m. Družstvo chlapců ve složení Jakub Žabka, Vladimír Kalous, Aleš Vladyka, Jiří Lesák a Pavel Divíšek se umístilo na 7.místě. (J. Hlávková)

« Zpět na aktuální školní rok