Základní škola a Mateřská škola Slatina nad Zdobnicí

07.05.2024
výsledky přijímacího řízení k předškolnímu vzdělávání najdete zde

22.05.2024
MŠ výlet (dopoledne)

Vítejte na...

webových stránkách naší školy. Jejich prostřednictvím vám chceme přiblížit život našich žáků, Vašich dětí a kamarádů ve školních lavicích, poskytnout aktuální informace o organizaci vyučování a spoustu dalších zajímavostí. Rádi se pochlubíme dosaženými úspěchy, o společné zážitky se s Vámi podělíme ve fotogalerii.

Chceme, aby tyto stránky byly dalším (nikoliv jediným) pojítkem mezi školou a rodinou. Usilujeme o to, abychom pro naše žáky vytvořili co nejlepší podmínky pro vzdělávání. Důraz klademe na odbornou kvalifikaci pedagogů, vybavení školy, ale i na úzkou spolupráci školy a rodiny především v oblasti výchovy. Jde nám o totéž, najděme společnou řeč.

Ze života školy 2016/2017

« Zpět na aktuální školní rok

30.06.2017
V naší výuce využíváme metody činnostního učení. Podívejte se, jakou pomůcku si vyrobili žáci 2. ročníku do matematiky. Lapbook s násobilkou dětem zpříjemnil výuku a zefektivní tak opakování učiva.

28.06.2017
6. ročník naší školy navštívil Adršpašsko – teplické skály. Nejdříve nás paní průvodkyně seznámila s historií místa a zajímavými pískovcovými útvary, nevynechali jsme ani zábavnou plavbu na lodi a pak jsme se odebrali Vlčí roklí do Teplických skal. Celý den nám přálo počasí a myslím, že se výlet opravdu vydařil.

28.06.2017
Deváťáci se zúčastnili v rámci chemie exkurze do pivovaru v Rychnově nad Kněžnou. Ochotný pan sládek nás provedl varnou, palírnou i moštárnou. Produkují se piva pod názvy Zilvar, Kněžna, Kaštan. Jedná se o malý pivovar, který zpracovává pivo poctivou formou, využívá pouze ječného sladu a českého chmele ze Žatecka. Za směnu se uvaří 600 litrů piva. Po kvasném procesu a filtraci pivo odpočívá ještě cca 2-3 týdny v tankeru a pak už pokračuje do ruční stáčírny a přes prodejce ke spotřebitelům. Pivo není určeno k dlouhodobému skladování, ale k okamžité spotřebě do jednoho max. dvou měsíců. Společně jsme si udělali představu o pivovarnictví, profesi sládka i vše "to kolem", co daná výroba obnáší.

27.06.2017
Pro žáky prvního stupně proběhlo soutěžní dopoledne. Žáci se zúčastnili školního kola soutěže Mladých zdravotníků pod vedením paní učitelky Hrabalové.
Na pěti stanovištích zahrady mateřské školy čekali figuranti, kteří měli nachystány rozličné typy zranění.
V podkrovní učebně byla nachystána Přírodovědná soutěž pod vedením pana učitele Hilmana a pomocnic ze 6. třídy – Terezy Barbory Brokešové, Natálie Bednářové, Vendulky Mačové. Žáci poznávali 15 rostlin a 15 živočichů. První třída vytvořila 4 týmy. V ostatních ročnících prošel „poznávačkou“ každý žák individuálně. V první třídě byli oceněni všichni žáci, v dalších ročnících vždy tři nejlepší z každé třídy. Blahopřejeme!

26.06.2017
Dopoledne proběhla beseda s národním ředitelem Papežských misijních děl Mgr. Leošem Halbrštátem o jeho návštěvě v Bangladéši a působení misií v této africké zemi.

26.06.2017
Skok do dálky, běh 60m, hod medicimbálem, přehazovaná, fotbal a florbal - to jsou disciplíny sportovního dne žáků 2. stupně, který se letos konal v Javornici. Gratulujeme všem úspěšným sportovcům!

21.06.2017
Naše škola se zapojila do oslav Olympijského dne při školních bězích v rámci T-Mobile Olympijského běhu 2017. Na fotografie z akce se podívejte zde.

15.06.2017
Ve čtvrtek jsme s paní učitelkou Grundovou jeli na tajný výlet do Šťastného domova v Líšnici. Je to farma, ve které pracují lidé s postižením, ale my jsme se tam šli podívat na zvířata. Nejprve jsme vyvedli poníky na vodítku na louku, kde jsme s nimi závodili. Na farmě jsme ještě viděli ovce, oslíky, mini kravičku a mini kozy, koťátka, prasata a drůbež. Mohli jsme si vyzkoušet vyhřebelcovat koně a čistit kopyta. Pak jsme šli jezdit. Bílý koník, kterého jsme vodili, se jmenoval Falco a hnědá klisna, která klusala se jmenovala Elba. Po ježdění jsme je odvedli do ohrady, naposledy se pomazlili s koťátky a vyrazili pěšky přes zámecký park do Žamberka. Na závěr krásného dne jsme si dali zmrzlinu. Na výlet budeme dlouho vzpomínat, byl to moc hezký den. Lukáš Aulich, Marie Macháčková, Barbora Špilarová (4. roč).

13.06.2017
Žáci 2. ročníku strávili úterní slunečné dopoledne v lesoparku Včelný u RK. Zdramatizovali pohádku o Vodě v lese, navštívili motýlí zahradu, u Ivanského jezera plnili úkoly spojené s přírodou a navštívili poustevníka Ivana i Čertův kámen. Putování po lese jsme zakončili návštěvou lesního městečka Libušinky v blízkosti koupaliště, které určitě doporučujeme navštívit!

13.06.2017
V úterý 13.6. proběhl regionální turnaj ve vybíjené ve Fontáně v Záchlumí, který pořádala ZŠ Bohousová. Druhého ročníku turnaje se zúčastnilo 5 základního škol (Bohousová, Záměl, Potštejn, Rybná nad Zdobnicí, Slatina nad Zdobnicí). Naši školu reprezentovali vybraní žáci 4. a 5. ročníku – Lukáš Aulich, Vojtěch Hostinský, Ondřej Dostál, Anna Marie Kaplanová, Adéla Štajnerová, Kamila Dytrtová, Jan Leitner, Tomáš Urbánek, Adam Žabka, Jakub Didkovský. Zápasy probíhaly formou každý tým s každým a hrálo se vždy 2x 5 minut. Náš tým vybojoval 4. místo. Blahopřejeme!

11.-12.06.2017
9.třída se vydala na školní výlet do Krkonoš. V neděli jsme zahájili túru výstupem na Sněžku a dále pokračovali po hřebeni na západ. Přespali jsme na Moravské boudě a druhý den pokračovali k pramenům Labe. Pak jsme se ještě prošli kolem Pančavského vodopádu a sešli do Špindlerova Mlýna, kde ještě někteří vyzkoušeli bobovou dráhu. Celkem jsme za oba dny ušli asi 40km.
Během celého výletu nám přálo počasí a vládla dobrá nálada, tak doufám, že byli všichni spokojeni a výlet se jim líbil. Škoda jen, že se zúčastnilo pouze 11 z celkem 17 žáků 9.třídy. Jitka Hlávková

09.06.2017
Za krásného slunečného počasí proběhl sportovní den pro žáky 1.-6. ročníku. Již podeváté se zúčastnily i děti z polských Ołdrzychowic.

04.06.2017
V neděli 4. 6. se žáci naší školy zúčastnili běžeckých závodů v Jaszkowa Dolna v Polsku. Soutěžící byli rozděleni do kategorií podle roku narození a zvlášť dívky a hoši. V každé kategorii startovalo minimálně 20 běžců.
Nejlépe se ve svých kategoriích umístili: Karolína Hovorková 2. místo, Lucie Lesáková 4. místo, Pavel Černý 4. místo, Kristýna Čížková 4. místo, Natálie Bednářová 5. místo, Pavel Divíšek 6. místo, Martin Kařízek 7. místo. Děkujeme i ostatním účastníkům, kteří reprezentovali naši školu.

01.-02.06.2017
Žáci 8. a 9. třídy podnikli exkurzi do Polska. Během dvou dnů jsme navštívili historické centrum Krakova a projeli se lodí po Visle. Také jsme absolvovali náročné školení na horníky v solných dolech ve Věličce a nakonec navštívili koncentrační tábor v Osvětimi a Březince. Věřím, že i přes dlouhou cestu autobusem byli všichni spokojeni. Jitka Hlávková

25.05.2017
Školní výlet 1.-5. ročníku: První cíl byly Pardubice, kde jsme měli vyjížďku po Labi na lodi Arnošt z Pardubic. Jeli jsme přes zdymadlo směrem na Brozany a zpět. V Chrudimi jsme si prohlédli muzeum loutek. Po občerstvení v cukrárně jsme pokračovali do Slatiňan. Prošli jsme si krásný park a pozorovali stáda koní v ohradách. Počasí nám vyšlo a celý výlet se vydařil.

25.05.2017
Krásného úspěchu dosáhli naši žáci v krajském kole biologické olympiády. Soutěž v kategorii C (8. a 9. ročník) proběhla 18.května na Střední veterinární škole v Hradci Králové. Z 35 účastníků obsadila žákyně 8. třídy Barbora Jedličková 4. místo. 25. května se konala soutěž v kategorii D (6. a 7. ročník) na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové. Z 35 účastníků získal Jakub Žabka ze 7. ročníku také 4. místo. Blahopřejeme!

24.05.2017
Výlet na Kunětickou horu a do Perníkové chaloupky se dětem z mateřské školy vydařil po všech stránkách. Počasí nám přálo, ježibaba nás obdarovala perníčkem a drak i kostýmy byly vskutku pohádkové. Děti také cestou na hrad se zájmem pozorovaly kozy a kavky. Na fotografie z výletu se podívejte zde.

24.05.2017
Na závěr školního roku si připravily děti ze zájmových kroužků krátké vystoupení pro rodiče. Mladší děti předvedly, jak se naučily pod vedením p. učitelky Grundové hrát na flétnu. Děti, které navštěvují pěvecký kroužek s p. učitelkou Vojtovou, nacvičily několik sborových písní. Eliška Janovcová zazpívala sólovou píseň, zazněla i hra na klavír a kytaru.

22.05.2017
Oblastní soutěž Hlídek mladých zdravotníků: V pondělí 22.5. se v zámeckém parku v Rychnově konala oblastní soutěž Hlídek mladých zdravotníků. Z naší školy se jí zúčastnila dvě družstva. Za mladší zdravotníky soutěžili: Barbora Špilarová, Vojtěch Veverka, Aleš Kaplan, Veronika Kylarová a Zuzana Ulrichová, náhradníci Klára Najmanová a Jakub Martin Brokeš. Družstvo starších tvořili: Libuše Čtvrtlíková, Aleš Vladyka, Pavlína Rolečková, Tereza Adamcová a Radka Černochová. Na pěti stanovištích ošetřovali namaskovaná poranění a přenášeli zraněné. Mladší obsadili 2. místo, starší se umístili na 3. místě. Gratulujeme!

18.05.2017
V Rychnově nad Kněžnou proběhla Dopravní soutěž mladých cyklistů. Soutěžilo se v pěti disciplínách: pravidla silničního provozu, dvě jízdy zručnosti, jízda po dopravním hřišti a první pomoc. Naši školu reprezentovali Matěj Šíla, Barbora Špilarová, Adéla Štajnerová a Jan Leitner. Ze čtrnácti soutěžících družstev jsme se umístili na krásném 6. místě. Gratulujeme!!!

15.05.2017
V Rychnově nad Kněžnou proběhlo okresní kolo Pythagoriády. Žáci řešili 15 matematických úloh bez použití kalkulačky a tabulek po dobu 60 minut. Úspěšnými řešiteli se stali ti, kdo dosáhli 10 bodů a více. Celkem se matematického klání účastnilo 18 žáků základních škol. Naši školu reprezentovali Jan Leitner a Tomáš Urbánek z 5. ročníku. Honza se stal s 11 body úspěšným řešitelem a vybojoval 3. – 4. místo. Tomáš obsadil 14.-16. místo se třemi body. Blahopřejeme!

12.05.2017
V pátek 12.5.2017 se zúčastnilo 15 žáků a žákyň 6.- 9. třídy okresního kola v atletickém čtyřboji . Soutěžila pětičlenná družstva a výsledky všech členů se sčítaly. Každý absolvoval čtyři disciplíny - běh na 60 m, běh na 600/800 m, skok vysoký nebo daleký a hod míčkem/vrh koulí. Nejlépe se vedlo družstvu mladších dívek (Karolína Hovorková, Kristýna Čížková, Libuše Čtvrtlíková, Tereza Adamcová, Nela Pecháčková), které ve své kategorii vybojovaly 3. místo, zejména zásluhou K. Hovorkové, která dosáhla s přehledem nejvyššího bodového součtu ze všech zúčastněných dívek.
Ostatní dvě družstva vybojovala 5.místa. Mezi staršími dívkami se nejlépe vedlo Sáře Kotyzové, která se umístila na 8.místě, a mezi chlapci Jiřímu Lesákovi, který obsadil 14.místo.

04.05.2017
Žáci 2. stupně se v Rychnově n. Kn. zúčastnili promítání filmu "Síla lidskosti – Nicholas Winton". Tento dokument vypráví o osudech sira Nicholase Wintona, který z vlastní iniciativy nechal během okupace přepravit z Československa do Velké Británie 669 převážně židovských dětí a zajistil jim umístění do nových adoptivních rodin. Zachránil jim tak život, o tomto svém činu však mlčel neuvěřitelných 50 let.

03.05.2017
Lektoři z občanského sdružení OD5K10 z Rychnova nad Kněžnou navštívili naše žáky 2. stupně. Na dvouhodinové semináře na téma dospívání, partnerské vztahy, antikoncepce a pohlavně přenosné nemoci a rasismus a antisemitismus si pro jednotlivé ročníky připravili zajímavé informace i různé aktivity, zařadili diskusi i možnost anonymních dotazů.

20.04.2017
13. ročník soutěže ve sběru papíru ke Dni Země 2017 byl opět velmi úspěšný - 9 303 kg sebraného starého papíru činí průměrně 69 kg na jednoho žáka naší školy. Vítězi se stali žáci 3. ročníku se 121 kg sebraného papíru na žáka a žáci 7. ročníku s 85 kg na žáka.
Děkuji Vám všem (dětem a jejich rodičům) za zájem o tuto akci a především pomocníkům, kteří ukázali, že máme šikovné a pracovité žáky. D. Tůmová

20.04.2017
Okresní kolo biologické olympiády pokračovalo soutěžní kategorií C. Naši školu reprezentovaly z 8. ročníku Barbora Jedličková a z 9. ročníku Zuzana Neuwirthová a Eliška Janovcová. Výborného úspěchu dosáhla Barbora Jedličková, která zvítězila a z 1. místa postupuje do krajského kola. Blahopřejeme!

10.04.2017
Naši žáci 6. a 7. ročníku Radka Černochová, Veronika Jedličková a Jakub Žabka se zúčastnili okresního kola biologické olympiády. Soutěž probíhala v prostorách Střední zemědělské školy v Kostelci nad Orlicí a z rychnovského okresu bylo v kategorii D přihlášeno 18 dětí. Naši žáci se neztratili: Jakub Žabka obsadil 2. místo, Veronika Jedličková 4. místo a Radka Černochová 6. místo. Vzhledem k umístění a dosaženému počtu bodů postupují všichni do krajského kola. Blahopřejeme!

06.04.2017
Tradiční Velikonoční dílny se konaly za účasti dětí ze ZŠ Pěčín. Na atmosféru při práci a výrobky žáků se podívejte ve fotogalerii.

04.04.2017
V odpoledních hodinách proběhl zápis k základnímu vzdělávání. Přišlo celkem 14 předškoláků, 12 z nich zasedne v září 2017 do školních lavic v 1. třídě. Všem přejeme hodně zdaru ve školní práci.

05.04.2017
Vybraní žáci 4. a 5. třídy se zúčastnili okrskového kola ve vybíjené, které se konalo ve sportovní hale ve Vamberku. Hrálo se 2x7 minut, každý tým s každým (6 zápasů). V dresu Slatiny nastoupili: Didkovský Jakub, Dytrtová Kamila, Kaplanová Anna Marie, Leitner Jan, Páchová Pavlína, Štajnerová Adéla, Urbánek Tomáš, Venclová Eliška, Aulich Lukáš, Dostál Ondřej, Hostinský Vojtěch, Šíla Matěj. Hráči obsadili 4. místo. Všechny účastníky bych rád pochválil za sportovního ducha a fair-play hru. Hilman Lukáš

17.03.2017
Naši školu 8. a 17. března navštívili hasiči z HZS Rychnov nad Kněžnou. V rámci preventivního programu Hasík určeného pro 2. a 6. ročník se zaměřili na výchovu v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Se žáky probrali důležitá telefonní čísla při tísňovém volání, způsob nahlašení požáru, únik z hořícího domu, význam hlásiče kouře, jak se zachovat, když houkají sirény, co obsahuje evakuační zavazadlo apod. Někteří si oblékli kompletní výbavu hasiče nebo plynovou masku.

10.03.2017
V Rychnově nad Kněžnou se konalo okresní kolo Celostátní přehlídky dětských recitátorů – >Dětská scéna. Naši školu reprezentovaly čtyři žákyně z 1. stupně. V I. kategorii - Klára Najmanová (2.tř.), která se z 20 soutěžících probojovala mezi sedm nejlepších a Eva Holubářová (2. tř.). Druhou kategorii zastupovala Barbora Špilarová (4. tř.) a Veronika Saligerová (5 tř.). V konkurenci 22 soutěžících se neprobojovaly na umístění, ale i tak předvedly velmi zdařilé výkony, za které jim moc děkujeme.

28.02.2017
V únoru se žáci 4.-7. ročníku zúčastnili celostátní matematické soutěže Pangea. Nejlépe si vedla Barbora Špilarová ze 4. ročníku, která se umístila ve své kategorii na 4. místě (ze 121) v Královéhradeckém kraji. Gratulujeme!

24.02.2017
Na 1. stupni proběhlo školní kolo recitační soutěže, do kterého postoupili žáci na základě třídních kol. Ve školním kole se recitovalo ve třech kategoriích:
I. kategorie = 1. ročník, II. kategorie = 2. a 3. ročník, III. kategorie = 4. a 5. ročník. Výsledky:
I. kategorie: 1. Kateřina Špilarová, 2. Alice Hájková a Václav Mazura, 3. Kristina Bednářová
II. kategorie: 1. Klára Najmanová, 2. Eva Holubářová a Lucie Vyhnálková, 3. Šimon Pecháček
III. kategorie: 1. Zuzana Viktorínová, 2. Barbora Špilarová, 3. Veronika Saligerová.

17.02.2017
Družstvo dívek 7.-8. ročníku ve složení Magda Mrklovská, Adéla Čermáková, Veronika Čížková, Kristýna Čížková, Alena Sýkorová, Markéta Stará a Libuše Čtvrtlíková se zúčastnilo okresního kola v přehazované a získalo krásné 4. místo mezi 13 zúčastěnými školami.

02.02.2017
Ve středu 1. 2. a ve čtvrtek 2. 2. proběhlo školní kolo Biologické olympiády kategorie C (8.–9. ročník) a kategorie D (6.-7. ročník). Letošní 51. ročník se zaměřil na zajímavé téma Detektivem v přírodě. Zúčastnění žáci se za pomoci studijního textu seznámili s přímými a nepřímými stopami zvířat, které po sobě zvířata zanechávají. Samotné školní kolo se již tradičně skládalo ze tří částí, které tvořil test (vycházel ze studijního materiálu), poznávačka přírodnin (rostliny a houby, živočichové) a praktické laboratorní činnosti.
V kategorii D byl maximální počet bodů 93, účastnilo se 13 žáků (9 ze 6. ročníku a 4 ze 7. ročníku). První tři místa obsadili: Žabka Jakub, Jedličková Veronika a Černochová Radka.
V kategorii C byl maximální počet bodů 92 a zúčastnilo se 14 žáků (8 z 8. ročníku a 6 z 9. ročníku). První tři místa obsadily: Jedličková Barbora, Janovcová Eliška a Neuwirthová Zuzana.
Všichni výše uvedení v obou kategoriích dosáhli bodově nad hranici 60%, čímž se také zařadili mezi úspěšné řešitele olympiády. Taktéž tato šestice žáků postupuje do okresního kola, kde budou reprezentovat naši školu.

27.01.2017
Divadelní centrum ze Zlína odehrálo v Pelclově divadle v Rychnově n. Kn. dvě představení v anglicko-českém zpracování. Naši žáci 2.-6. ročníku navštívili veselou pohádku Puss in boots/Kocour v botách, žáci 7.-9. ročníku představení Peter Black 3.

26.01.2017
Karnevalové veselí začalo v mateřské škole už ráno příchodem dětí v maskách. Tanec, zábavné soutěže, židličková, hry s balónky a tombola nám vyplnily celé dopoledne a karneval se všem líbil. Děkujeme rodičům za spolupráci.

13.01.2017
Ve dnech 8.-13. ledna proběhl v Orlickém Záhoří lyžařský kurz 7. ročníku. O týden později - od 15. do 20. ledna - se uskutečnil ve Zdobnici lyžařský kurz
6. ročníku
.

22.12.2016
Už začátkem prosince se děti radovaly z prvního sněhu. V mateřské škole nás navštívil Mikuláš a andělé. S předstihem naděloval také Ježíšek.

14.12.2016
Smíšené družstvo žáků I. stupně se zúčastnilo florbalového turnaje ve Fontáně v Záchlumí. Pořadatelem byla ZŠ Bohousová. Florbalového klání se účastnilo celkem 6 týmů (ZŠ Bohousová I., ZŠ Bohousová II., ZŠ Žamberk, ZŠ Rybná nad Zdobnicí, ZŠ Česká Rybná a ZŠ Slatina nad Zdobnicí). Každý zápas byl upraven na 2x 5minut. Hrálo se v počtu 4+1, kdy v každé hře musely nastoupit vždy 2 dívky. Florbalový tým ZŠ Slatina - Tomáš Urbánek (kapitán), Adéla Štajnerová (brankař), Jakub Didkovský, Pavlína Páchová, Jan Leitner, Lukáš Aulich, Vojtěch Hostinský, Natálie Hynková a Antonín Mihulka se probojoval až do finále, kde se hrálo o pohárové trofeje. Ve skupině A tým obsadil výchozí 2. místo po vítězství nad týmem Bohousová II. (2:0) a prohrou nad týmem ze Žamberka (2:4). Předposlední utkání Slatina - Česká Rybná přineslo prohru (0:1). Vítězstvím (6:3) nad Rybnou nad Zdobnicí vybojovala Slatina krásné 3. místo. Nejlepším střelcem týmu byl Tomáš Urbánek s pěti góly. Následovali Antonín Mihulka a Jan Leitner, každý se dvěma góly, a jeden gól doplnil Jakub Didkovský. Velké díky patří rovněž brankařce Adéle Štajnerové, která čelila mnoha střelám protihráčů, statečně chránila branku. Chci celý tým pochválit za hru fair play, za jejich nasazení, odhodlání a zapálení pro hru. Lukáš Hilman

30.11.2016
Deváťáci se vydali v rámci předmětu volba povolání na exkurzi do Okresní nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Nejprve se seznámili s historií a současností nemocnice, činností jednotlivých oddělení, výčtem profesí, které najdou v rychnovské nemocnici uplatnění, i vzděláním, které je k jejich vykonávání potřeba. Poté navštívili moderně zařízené laboratoře, sledovali velice zodpovědnou práci laborantek, pozorovali červené krvinky, dozvěděli se něco o zjišťování krevních skupin, nebo jak funguje krevní banka. Na Oddělení ARO po převléknutí do jednorázových plášťů a dezinfekci rukou si prohlédli špičkové přístrojové vybavení. Žáky zaujaly ukázky měření tlaku, napojení na monitory, úkony před a po podání anestezie apod. Diskutovali o tom, co je to smrt mozku a jak poskytnout první pomoc zraněnému. Každý si také vyzkoušel na figuríně masáž srdce.

25.11.2016
Družstvo dívek 8. a 9.třídy ve složení Eliška Janovcová, Karolína Menclová, Zuzana Neuwirthová, Veronika Ferbasová, Barbora Jedličková, Sára Kotyzová a Vanesa Kotyzová se zúčastnilo turnaje v přehazované v Kostelci nad Orlicí. Obsadilo pěkné 6.místo z 11 zúčastněných týmů.

24.11.2016
Vánoční atmosféra zavládla ve třídách 1. stupně. Děti naší školy a školy z Rybné nad Zdobnicí zhotovovaly adventní věnce, přáníčka, svícny a spustu dalších dekorací. Na záběry z letošních Vánočních dílen se podívejte zde.

24.11.2016
Čtvrteční odpoledne strávili deváťáci (ze Slatiny n. Zd., Rokytnice v Orl. h. a Javornice) na návštěvě v OA v Kostelci nad Orlicí. Přivítala je několika písněmi školní hudební skupina Přejetá žába. Poté se všichni žáci dozvěděli něco o studijních oborech, vybavení školy, soutěžích, kurzech, výměnných pobytech apod. Zaujal je nový dron i robot, kterého studenti naprogramovali k jízdě po určené dráze. Návštěvu ukončili prohlídkou budovy od šaten až po počítačovou učebnu.

18.11.2016
Deváťáci měli možnost prohlédnout si jednotlivá pracoviště firmy Bühler CZ s.r.o. v Žamberku (nástrojárnu, obrobnu, plechovou výrobu, lakovnu, montáž a kontrolu jakosti) a seznámit se s konkrétní náplní některých profesí. Exkurze měla i praktickou část, při které si žáci zhotovili stojánek na tužku. S sebou si také odnesli drobné dárky. S panem Dytrtem, který nám celou exkurzi zajistil, jsme se domluvili i na další spolupráci. Připravil pro nás jednoduchý technický výkres a "polotovar" přívěsku na klíče, který si žáci v naší školní dílně opracují.

11.11.2016
Hodina výchovy ke zdraví v 8. ročníku proběhla netradičně. Paní učitelka Červinková ze Střední školy zdravotnické a sociální představila našim žákům preventivní program Zdravý životní styl. Se dvěma svými studentkami nejprve představila studijní obory střední školy. Poté se žáky diskutovala o tom, v čem zdravý styl spočívá a jak jej dodržovat. V praktické části si žáci mohli vyzkoušet řadu pomůcek, například chůzi s "opileckými" brýlemi nebo si změřili vlastní Index tělesné hmotnosti a množství tuku v těle.

08.11.2016
Naši školu navštívil kouzelník RENO a předvedl dětem své kouzelnické triky. Děti si vystoupení moc užily, do některých čísel byly v roli asistenta také zapojeny.

05.11.2016
V našich nově opravených budovách proběhl den otevřených dveří. Hosté mohli obdivovat nové fasády, upravené učebny a vyzdobené chodby. Hojně navštívená byla velice úspěšná čtyři kulturní vystoupení našich žáků. Děti, žáci, učitelé a provozní zaměstnanci vynaložili obrovské úsilí, aby se škola všem líbila, a slova chvály jsou pro nás ceněnou odměnou.
Mnozí návštěvníci zaznamenali nenápadné mřížky, přes které proudí do učeben čerstvý vzduch v případě, že je ve třídě vydýcháno (vše hlídají čidla CO2). Mřížky na protilehlé straně učebny vydýchaný vzduch odvádějí.
Výtěžek se vstupného, který činil v budově základní školy 8454 Kč (vč. zisku z bufíku) a v budově mateřské školy 706 Kč bude použit na vybavení zahrad u obou budov. Děkuji všem dětem, žákům a zaměstnancům za práci a čas, který věnovali prezentaci naší školy pro veřejnost. D.Tůmová

03.11.2016
Každoročně se účastníme divadelní přehlídky Odkrýváme svět legend Klodska a Rychnovska. Divadelní přehlídku pořádala již po deváté základní škola v Oldrzychowicích Klodských. Ostatním pěti souborům jsme byli rovnocenným partnerem a obdrželi jsme cenu za nejlepší umělecký dojem. Poděkování patří paní učitelce Petře Vojtové, která pověst o Solné panně režírovala, hercům (Barbora Špilarová, Anna Marie Kaplanová, Veronika Saligerová, Tereza Adamcová, Natálie Bednářová, Tereza Barbora Brokešová, Kateřina Kubíčková, Ondřej Bezdíček, Aleš Vladyka, Vojta Bednář) a panu Miloši Pleslovi, který nás tradičně doprovodil.

25.10.2016
Skupina historického šermu Pernštejni předvedla našim žákům vystoupení Obrazy z války třicetileté. Toto historické období podala zábavnou formou prostřednictvím hraných scének a názorných ukázek, do některých byly zapojeny i samotné děti.

10.10.2016
V měsíci září jsme v mateřské škole využívali krásného počasí k prodlouženým pobytům na zahradě a pískovišti. Užili jsme si první výlet na výstavě akvarijních ryb, která se konala v Rychnově nad Kněžnou. Moc se nám líbila návštěva hasičské zbrojnice, kde jsme si prohlédli hasičské auto a zkoušeli hasit hasičským přístrojem.

06.10.2016
Osm žáků 7.-9. ročníku se zúčastnilo Plavecké soutěže měst, ve které Rychnov nakonec obsadil 4. místo. Z našich žáků se nejlépe dařilo Michalu Rolečkovi, který uplaval 100 m za 2:00,14 a získal do celkového součtu 17 bodů. Tadeáš Vodák přispěl devíti body (2:24,44) a Karolína Hovorková (2:35,0), Zuzka Neuwirthová (2:35,0) a Vanesa Kotyzová (2:37,0) osmi body.

30.09.2016
Žáci 1. až 5. ročníku se vydali na exkurzi po Orlických horách. Tentokrát to bylo naše nejbližší okolí. Nejprve navštívili pevnost Hanička, kde se seznámili s historií pohraničí před 2. světovou válkou. Druhou zastávkou bylo muzeum v Sýpce v Rokytnici v Orlických horách. Zajímavé informace o přírodě a řemeslech v našem regionu i historie železniční tratě Doudleby n. Orl. – Rokytnice v O. h. K pěkným zážitkům přispělo i krásné počasí.

30.09.2016
Memoriál Standy Krska byl zahájen u hasičské zbrojnice. Žáci 2. stupně tradičně soutěžili ve střelbě ze vzduchovky, ve znalostech požární ochrany a zdravovědy a v poznávání topografických značek. Před vyhlášením výsledků proběhla praktická ukázka hašení požáru vodním i práškovým hasicím přístrojem. Fotografie z akce najdete zde.

29.09.2016
Žáci 1. stupně si prohlédli věžní hodiny a zvony ve věži místního kostela. Vyslechli si zajímavé povídání pana Ladislava Pěkného. Potom byla pro děti připravena přírodovědná stezka na hřišti. Na stanovené trase byly rozmístěny karty s obrázky přírodnin a žáci vybírali správný název. Na závěr dopoledne navštívili žáci 2. až 5. ročníku místní obrazárnu. Na fotografie se podívejte zde.

29.09.2016
12 dětí z 8. a 9. ročníku se zúčastnilo okresních přeborů v atletice. Nejlépe se dařilo Míše Fajglové, která získala v běhu na 150 m 2. místo, Tomáši Páchovi, který obsadil 3. místo ve vrhu koulí a Sáře Kotyzové, která doběhla čtvrtá v běhu na 60 m. Gratulujeme!

29.09.2016
Žáci šesté a sedmé třídy v doprovodu učitelů Milady Martincové, Miroslava Richtera a Lukáše Hilmana navštívili nově otevřený zábavný park. Cesta vlakem rychle utekla a na žáky čekalo téměř tříhodinové místo zábavy, sportu a poznání. Dívky s nadšením vyzkoušely narážející UFOCARS (vozidla bez volantu a řídítek), kluci si zajezdili v MINICARS v barvě srsti zvířat afrických savan. V sekci HOPSÁLKOV si zaskákali v „Hradě“ a hned vedle navštívili „nafouknutou plachtu“ obřího rozměru. V průhledných nafouknutých korálkách si vyzkoušeli pohyb v pískovém hřišti. Nadšení byly také z mnoha atrakcí trampolínového typu. Park jim nabídl také pěší procházku po SAFARI s výběhem býložravců (kozy, ovce, osli, lamy, daňci…). V lesíku prošli místem, kde je pohyby a vydávajícími zvuky upoutali obyvatelé Druhohor – dinosauři. Nadšení a osobní vyžití bylo patrné na každém z dětí. Díky krásnému počasí si odnesli nezapomenutelné zážitky.

23.09.2016
Žáci 5. ročníku upravovali při hodině pracovních činností květiny do váz. Všem se to krásně povedlo. Podívejte se zde.

13.09.2016
Ve školním roce 2016/17 je Základní škola a Mateřská škola Slatina nad Zdobnicí zapojena do pokusného ověřování programu „Hodina pohybu navíc". Pokusné ověřování vyhlásilo MŠMT a organizuje ho Národní ústav pro vzdělávání. Pokusné ověřování má za cíl motivovat žáky 1. – 3. ročníků ZŠ k pohybu a ověřit možnosti začlenění těchto činností do režimu školní družiny.
Pokusné ověřování bude probíhat v rámci školní družiny a bude organizováno 1x týdně pro skupinu žáků 1.-3. ročníku. Pohybové aktivity budou probíhat podle plánu školní družiny v pátek 12.30-13.15 hodin.

« Zpět na aktuální školní rok